-
Przesłane
-
23 May 2020
-
Opublikowane
-
01-04-2018
Abstrakt
W kulturach tradycyjnych sny i wizje nierzadko uznawane są za prorocze. Z pozycji psychoanalizy tego poglądu można nawet bronić, jako że w snach i wizjach przejawiają się życzenia, które domagają się realizacji i mogą wywierać wpływ na przyszłość. Dzisiejsza komunikacja w dużym stopniu opiera się na przekazie wizualnym, co znajduje wyraz w ponowoczesnej koncepcji kultury, według której obraz zastąpił rzeczywistość – „mapa” pokrywa się z „terytorium”. Z tego względu badanie kultury wizualnej można uprawiać jako analizę wizji zbiorowych, doszukując się w nich przejawów nieuświadomionych życzeń i pierwszych oznak zachodzących procesów kulturowych. Moda, design i architektura kształtują obraz codzienności – określają nowe i pożądane wizerunki i widoki, dzięki czemu zapewniają bogaty materiał do analizy. W czasach deficytu utopii politycznych to te estetyczne definiować mogą zbiorowe tożsamości i aspiracje.
Bibliografia
- Baudrillard J. 2012. Precesja symulakrów, tłum. S. Królak, [w:] Antropologia kultury wizualnej, red. I. Kurz, P. Kwiatkowska, Ł. Zaremba, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, s. 660–670.
- Belting H. 2007. Antropologia obrazu. Szkice do nauki o obrazie, tłum. M. Bryl, Universitas.
- Benjamin W. 2005. Pasaże, tłum. I. Kania, Wydawnictwo Literackie.
- Berger J. 2008. Sposoby widzenia, tłum. M. Bryl, Fundacja Aletheia.
- Bourdieu P. 2005. Dystynkcja, tłum. P. Biłos, Wydawnictwo Naukowe Scholar.
- Bürger P. 2006. Teorie awangardy, tłum. J. Kita-Huber, Universitas.
- Carlyle T. 1880. Sartor resartus: życie i zdania pana Teufelsdröckha w trzech księgach, tłum. S. Wiśniowski, nakład i druk S. Lewentala.
- Debord G. 2006. Społeczeństwo spektaklu. Rozważania o społeczeństwie spektaklu, tłum. M. Kwaterko, Państwowy Instytut Wydawniczy.
- Dunne A., Raby F. 2013. Speculative Everything. Design, Fiction and Social Dreaming, The Mit Press Cambridge.
- Foucault M. 1996. To nie jest fajka, tłum. T. Komendant, Słowo/obraz terytoria.
- Freud Z. 1996. Objaśnianie marzeń sennych, tłum. R. Reszke, Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Freud Z. 2000. Psychopatologia życia codziennego. Marzenia senne, tłum. L. Jekels, H. Ivánka, W. Szewczuk, Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Jameson F. 2005. Archeologie przyszłości. Pragnienie zwane utopią i inne fantazje naukowe, tłum. M. Płaza, M. Frankiewicz, A. Miszk, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Kundera M. 2010. Nieśmiertelność, tłum. M. Bieńczyk, Państwowy Instytut Wydawniczy.
- Lista G. 2002, Futuryzm, tłum. E. Gorządek, Arkady.
- Papanek V. 2012. Dizajn dla realnego świata, tłum. J. Holzman, Recto Verso.
- Rose G. 2010. Interpretacja materiałów wizualnych. Krytyczna metodologia badań nad wizualnością, tłum. E. Klekot, PWN.
- Simmel G. 1980. Filozofia mody, tłum. S. Magala, [w:] Simmel, S. Magala, Wiedza Powszechna, s. 180–232.
- Svendsen L. 2006. Fashion: a philosophy, tłum. J. Irons, Reaktion Books.
Downloads
Download data is not yet available.